بر اساس دنبه ، گوسفندان ایرانی به چند دسته تقسیم می شوند؟

بدن گوسفند از بخش های مختلفی تشکیل شده است.هر کدام از این بخش ها که حرکت بیشتری انجام داده باشند ،سفت تر و لذیذ تر هستند و قسمت هایی از بدن حیوان که کمتر از آن استفاده کرده باشد نرم تر است . برای مثال زبان ، گوشت اطراف گردن گوسفند که بسیار اعضای پر تحرکی بوده اند بسیار لذیذتر از دیگر اعضا هستند.

 قسمت های مختلف گوسفندان
o پاچه : گوشت هایی که در قسمت پای گوسفند وجود دارد را گویند.
o راسته : گوشت هایی که در دو طرف ستون فقرات گوسفند قرار دارد.
o ماهیچه : گوشتی که بدون استخوان و چربی و رگ باشد و مربوط به عضلات حیوان است.
o دنبه : قسمتی چرب از بدن گوسفند است که جای دم قرار گرفته است.
در دسته بندی گوسفندان، گاهی آنها را بر اساس داشتن و یا نداشتن دنبه تقسیم بندی می کنند . گوسفندان ایرانی، در اکثر موارد ، در گروه گوسفندان دنبه دار قرار می گیرند البته استثناهای هم وجود دارد.
• گوسفندان بدون دنبه
در نژاد زل ، گوسفندان بدون دنبه هستند و جزو معدود نژاد گوسفندان ایرانی بدون دم محسوب می شود. اصالت این نژاد گیلان و مازندران است و از نظر اقتصادی گوشت آنها بسیار برای پرورش دهنده سود آور است ولی چون پشم زبری دارند برای قالی بافی نمی توان از آن استفاده کرد.
• گوسفندان دارای دنبه کم
یکی از این گوسفندان ،گوسفند طالشی نام دارد و محل زندگیش ،استان گیلان و شهر طالش است . این گوسفندان دارای دنبه خیلی کوچکی هستند.
گوسفند اتابای نیز دارای دنبه خیلی کوچکی است . این گوسفند دارای هیکلی بزرگتر از نژاد زل است.
• گوسفندان دارای دنبه
در این گروه می توان تعداد زیادی از گوسفندان ایرانی را جای داد .مانند:
گوسفندان بلوچی ، لری بختیاری ، کله کوهی ، قره گل ، کردی ، شال ، کردی ، قزل ، مغانی ، قشقایی ، عربی ورامین ، زندی ، خوزستانی و…
همان طور که می دانیم در کشور عزیزمان ایران نژادهای مختلف از گوسفندان را پرورش می دهند که هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فرد خود هستند و می توانند در آب و هوای مختلف دوام بیاورند .
ما در این مقاله به تقسیم بندی گوسفندان ایرانی براساس وجود دنبه در آنها پرداختیم . شما می توانید برای خرید گوسفند و گوساله زنده در هر زمان از شبانه روز که می خواهید با ما تماس بگیرید.
۲۲۳۰۲۰۳۰ ، ۲۲۳۲۲۱۰۰
۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵ ، ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹