راه های شناخت گوسفند سالم

شناخت گوسفند سالم

شرط اول برای آنکه بتوانید یک گوسفند سالم انتخاب کنید،این است که به مکان های مناسب مراجعه کنید یعنی مکانی که گواهی سازمان دامپزشکی کشور را داشته باشد .گوسفندانی که در این محل نگهداری می شوند ،واکسن های خود را به موقع دریافت کرده اند و به آنها دارو های ضد انگل داده شده است.

نر،ماده وجوان گوسفند را به ترتیب اسم های قوچ،میش و بره می شناسند.گوسفند جزو اولین حیواناتیست که انسان برای استفاده از :گوشت ،شیر،پشم و پوستش، آن را رام کرده است. گوسفند نماد روستا و زندگی روستایی نیز می تواند باشد.البته گوسفندان در اکثر آیین ها و در کل تاریخ ،جانشان در راه عقیده یا مذهبی فدا شده است!

همچنین برای این حیوان ضرب المثل ها و داستان های زیادی وجود دارد،گوسفند ایرانی در شاخه ی گوسفندان دارای پشم ضخیم طبقه بندی می شود.در زمان های قدیم برای تعیین ارزش و اهمیت و طبقه بندی گوسفندان به ملاک مرغوب بودن پشم آنها توجه می کردند ولی امروزه ملاک انتخاب و ارزش گوسفند را تعداد زاد و ولد و همچنین جنس گوشت گوسفند می دانند تا حدی که در بعضی مناطق مشاهده می شود بعد از اصلاح و قیچی کردن پشم گوسفند، آنها را به زباله دان منتقل می کنند!

گوسفند ها با توجه به نسل و دودمانشان ،دارای وزن و قد مختلفی هستند.گوسفندان به طور میانگین حدود 10 تا 12 سال عمر می کنند و گاهی این طول عمر به 20 سال نیز خواهد رسید.شنوایی در گوسفندان ،خوب است و توانایی این را دارند که بدون آنکه سر خود را به سمت پشت بچرخانند ،پشت سر خود را مشاهده کنند.گوسفند ها در هنگام استرس ،مایل به رفتن به جاهای بلندتر هستند.

غذای اصلی گوسفند علف است.گوسفند ها برای آنکه بفهمند کدام غذا دارای خاصیت و ارزش بالاتری است ،از زبان ولب خود برای شناسایی کمک می گیرند.

مشخصاتی که برای شناخت سلامت گوسفندان ،کاربرد دارد در زیر آمده است:

• نشخوار کردن گوسفند:

نشخوار یا دوباره جویدن غذا توسط گوسفند انجام می شود.نشخوار کردن حیوان یکی از عوامل سلامتی آن است.معمولا این کار را در هنگام استراحت انجام می دهد.مثل بقیه حیواناتی که نشخوار می کنند ،گوسفند نیز دارای دستگاه هاضمه پیچیده ای است.بعد از آنکه گوسفند چرا کرد ،علف تبدیل به لقمه غذا می شود که بعد از ورود به شکم گوسفند ،آن لقمه ها به نوبت بالا می آیند و دوباره با بزاق حیوان آمیخته و جویده می شوند.

• براق و شفاف بودن چشمان حیوان یکی دیگر از نشانه های سلامتی اوست.قسمت درونی چشمهای گوسفند نباید زرد رنگ و یا دارای خون باشد.

• گوسفند سالم دارای آبریزش و ترشحات چرکی از قسمت دهان و بینی نیست.
• پشم حیوان نباید به سادگی از بدنش جدا شود.
• سرفه کردن،لنگیدن و لاغری گوسفند نشانه های خوبی مبنی بر سلامتی آن نیست.

درباره‌ی admin

حتما ببینید

خواص بی نظیر سیرابی

فهرست مطالب1 خواص بی نظیر سیرابی1.0.1 شیوه مصرف سیرابی1.0.2 عمده ترین خواص این غذا1.0.2.1 سیرابی …

خطای پایگاه‌دادهٔ وردپرس : [Table 'goosfandz4_fa.wp_comments' doesn't exist]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_comments.comment_ID FROM wp_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 114 AND comment_parent = 0 ORDER BY wp_comments.comment_date_gmt ASC, wp_comments.comment_ID ASC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Buttonتماس شبانه روزی