مقالات

شیر گوسفند

شیر گوسفند

شیر به عنوان یک ماده غذایی بسیار کارآمد و مفید ،مورد توجه اکثر پزشکان است و تقریبا مصرف روزانه 3 لیوان آن را ،برای همه افراد جامعه توصیه می کنند.

این روزها براثر تبلیغاتی که در جامعه شکل گرفته است، به جرات می توان ادعا کرد که اکثر افراد با خاصیت ها و سودمندی هایی که مصرف شیر برایشان به ارمغان می آورد ،آشنایی دارند.

حتی در چند سال اخیر، در مدارس ابتدایی کشور عزیزمان ایران نیز بسته های پاستوریزه شیر به صورت هفتگی و رایگان بین کودکان توزیع می شد .

فواید مصرف شیر

مصرف شیر می تواند مانع از ایجاد کمبود کلسیم در بدن بشود ،این کمبود می تواند باعث بروز پوکی استخوان و شکستگی ها در بدن شود.
ولی نکته عجیب ماجرا این جاست که متخصصین طب سنتی نظری متفاوت با سایر پزشکان دارند،آنها معتقدند که شیر یک ماده غذایی شبیه دارو است و هر کس باید با توجه به نیاز و شرایط خاص خود از آن استفاده کند تا بتواند بالاترین و بهترین تاثیر و عملکرد را روی سیستم بدن او بگذارد!

گوسفند از نخستین موجوداتی است که انسان برای مصارف خود ،آن را پرورش داد و از زمان های قدیم از شیر و گوشت و پوست آن بهره مند شد.

البته انسان اولیه در ابتدا نمی توانست از شیر مازاد حیوان استفاده کند ولی بعد از آنکه طریقه ساخت دوغ ،ماست،پنیر،کشک و…را آموخت ،توانست از این ماده غذایی ارزشمند برای مدت طولانی تری بهره ببرد.
به دلیل اینکه فراورده هایی که از شیر گوسفند بدست می آیند، بسیار چرب تر و غنی تر از شیر گاو هستند ،طرفداران بسیاری را در سراسر دنیا ،به خود اختصاص داده اند.

اگر بخواهیم برای روشن تر شدن میزان چربی، بین شیر گوسفند و شیرگاو مقایسه ای کنیم،باید بگوییم، پنیری که از مقدار5کیلو شیر گوسفند بدست می آید برابرهمان مقدار پنیر ولی با 10 کیلو شیر گاو است!

میزان پروتئین در شیر

یکی از مهمترین موادی که ارزش و مقدار آن را در شیرها مد نظر قرار می دهند ،درصد پروتئین انواع مختلف شیرها است.در شیر ها دو نوع پروتئین به نام های کازئین و پروتئین سرم شیر وجود دارد.

به دلیل آنکه در شیر گوسفند 80 درصد آن از پروتئین کازئین تشکیل شده است ،برای تولید پنیر بسیار مناسب است و قابلیت منعقد شدن بالایی دارد.

فراورده های که در بازار ،از شیر تولید می شوند اکثرا دارای مواد مضر،شکر و افزودنی هایی هستند که بتوانند مردم را به سوی خود جلب کنند.ولی اکثر پزشکان معتقدند که شیری را برای مصرف خود تهیه کنید ،که دارای کمترین مواد افزودنی،طعم دهنده ها و شکر باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
تماس شبانه روزی