مقالات

فواید گوسفندان

فواید گوسفندان

گوسفند یکی از دام هایی است که دارای گوشتی حلال است و دامپروران برای مصارف گونا گون آن را پرورش می دهند .این حیوان علاوه بر مصارف گوشتی که برای انسان ها دارد در زمینه های دیگری مانند استفاده از پشم ، شیر و پوستشان نیز پرورش داده می شوند .

امروزه مراکز زیادی به خرید و فروش گوسفند زنده می پردازند و از این راه کسب در آمد می نمایند .

باید به این موضوع اشاره کرد که از فضولات این حیوان نیز به عنوان کود برای باغ ها و زمین های زراعتی استفاده می شود .

جالب است که این نکته را بدانید که گوسفندان چربی ها و موادی را تولید می نمایند که به عنوان مواد خام در صنعت هایی مانند ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی و لوازم ورزشی استفاده می گردد .

مزایای خوردن گوشت گوسفند

این گوشت به میزان باور نکردنی ای از بالاترین میزان ارزش غذایی برخوردار است . برخی گوشت بز را جایگزین گوشت گوسفند می دانند اما نمی تواند این گوشت تمامی خواص و طعم گوشت گوسفند را داشته باشد و همین طور در قیمت ها با هم تفاوت دارند و قیمت گوشت گوسفندی بالاتر است .

از فواید گوشت گوسفند می توان به پر انرژی بودن آن اشاره داشت که شما عزیزان با مصرف کالری می توانید در روز به فعالیت های روزانه و بدنی خود بپردازید .

این گوشت دارای پروتئین بسیار بالایی است که برای سلامتی انسان بسیار مفید می باشد .

با وجود سلنیوم موجود در گوشت گوسفند می توان بدن خود را از ابتلا به بیماری های خاص حفظ نمود . شاید باورتان نشود که خوردن گوشت گوسفند موجب از دست دادن وزن می شود . از آن جایی که دارای پروتئین بالا و همین طور چربی کمی است می توان از این گوشت برای کنترل نمودن وزن و همین طور از دست دادن آن استفاده کرد .

ویتامین های موجود در این گوشت به سلامت پوست و استحکام آن و همین طور رفع خستگی کمک می نمایند .

در واقع در این جا نمی توان تمامی خواص این گوشت را بر شمرد و باید گفت که دارای مزایای بسیار زیادی است اما مصرف زیاد آن برای سلامتی انسان خوب نیست .

فواید گوسفندان از جنبه نگهداری و پرورش

فواید گوسفندان را می خواهیم از جنبه نگهداری و پرورش آن ها بررسی نماییم .

پروار نمودن گوسفندان یکی از بهترین شغل ها می باشد که اگر سود نرساند ضرر هم نمی رساند .

گوسفند دامی است که آب و هوای خشک و متغیر را تحمل می کند و با بدترین علوفه به حیات خود ادامه می دهد و به جیره کمتری نسبت به سایر حیوانات احتیاج دارد .

بدین وسیله به وسیله گوسفند می توان زمین های نامرغوبی که برای کشاورزی و کشت و زرع مناسب نیستند را با ایجاد یک مرتع مصنوعی مورد استفاده قرار داد .

انواع فرآورده های گوشتی را می توان در تمامی طول سال به بازار عرضه نمود و سود بدست آورد .

معایب پرورش گوسفندان

با تمامی فواید و مزایایی که از گوسفندان ذکر شد ، پرورش گوسفندان معایبی نیز به همراه دارد .این حیوان در مقابل حیوانات درنده مانند گرگ نمی تواند به خوبی از خود محافظت نماید و ورود یک حیوان درنده به گله سبب ورود خسارت به دامداران می شود .

همین طور گوسفندان در مقابل بیماری ها نیز مقاومت بالایی ندارند و در برابر انگل ها و میکروب ها بسیار حساس می باشند . همچنین احتمال سرایت این نوع بیماری ها با مصرف گوشت گوسفند به انسان ها نیز وجود دارد .

یکی از عوامل اصلی گرم شدن کره زمین گاز متان است که گوسفندان یکی از عوامل مهم تولید این گاز هستند .

از معایب دیگر این است که پشم های گوسفندان را به دلیل وجود الیاف مصنوعی موجود در بازار نمی توان به خوبی به فروش رساند .

حرفه چوپانی از نظر اجتماعی چندان چشمگیر نیست و به همین دلیل افراد زیادی تمایل زیادی به انجام این کار ندارند .

با این حال مراکز زیادی در شهر تهران به فروش گوسفند زنده می پردازند که مرکز دام زنده قائم یکی از این مراکز است که به پروار بندی اکثر نژادهای گوسفندان می پردازد .

در این مرکز تمامی دام ها زیر نظر دامپزشکان معاینه می شوند تا از سلامت آن ها اطمینان حاصل شود .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس شبانه روزی