مقالات

نفخ در گوسفندان و درمان آن

نفخ در گوسفندان وضعیتی است که با تجمع بیش از حد گاز، عمدتاً متان، در شکمبه (اولین بخش معده) مشخص می شود. این تجمع گاز باعث اتساع یا تورم شکمبه می شود که منجر به ناراحتی شکمی، ناراحتی تنفسی، کاهش مصرف خوراک و اختلالات احتمالی گوارشی می شود. نفخ می تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله مصرف سریع مراتع سرسبز و غنی از حبوبات، خوردن خوراک های کف آلود، سموم خاص گیاهی یا اختلالات گوارشی که مکانیسم های طبیعی دفع گاز را مختل می کند، رخ دهد. نفخ می تواند یک بیماری جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی در گوسفند باشد که نیاز به شناسایی سریع و مداخله مناسب برای کاهش علائم و جلوگیری از عوارض دارد.

گوسفندان ، گاوها ، بزها با آروغ زدن و نفخ شکم مقدار زیادی گاز تولید می کنند. زیرا معده آنها علف ها را هضم می کنند. گازی که حیوانات مزرعه تولید می کنند متان نامیده می شود و به عنوان گاز گلخانه ای شناخته می شود. گازهای گلخانه ای در جو زمین جمع می شوند. آنها اشعه خورشید را وارد می کنند و سپس گرما را در نزدیکی سیاره به دام می اندازند.

گوسفندانی که به این مشکل دچار می شوند، در اغلب موارد یک جا محکم می ایستند و به دفعات ادار می نمایند . می توان ورم را در سمت چپ و راست گوسفند مشاهده نمود . شکمبه تورم یافته باعث فشار آمدن به قفسه سینه و دیافراگم گوسفند شده و همین موضوع باعث می شود که گوسفند زنده به سختی نفس بکشد .

این گرما به آرامی آب و هوای زمین را گرم می کند. دامداران همچنین می توانند غذای گوسفندان خود را که باعث کاهش آروغ می شود تغییر دهند. برخی از گوسفندان به طور طبیعی نسبت به بقیه گاز تولید می کنند. غذاهای طبیعی، گاز طبیعی تولید می کنند. گوسفندان علف می خورند و سپس نشخوار می کنند.

نفخ در گوسفندان و درمان آن چگونه است

علائم بیماری نفخ در گوسفندان

نفخ شکم یک بیماری تهدید کننده حیات است و برای نجات حیوان زمان بسیار حیاتی است. نفخ شکم که به آن تمپانی نیز می گویند ، تجمع گاز در شکمبه است که نمی تواند آزاد شود. گاز به طور طبیعی در طی تجزیه مواد خوراکی شکمبه تولید می شود و به طور معمول از طریق آستانه گذاری، تخلیه آزاد می شود. اگرچه معمولاً نشانه بیماری جدی نیست، اما گاز زیاد می تواند نشانه هشدار دهنده یک مسئله پزشکی اساسی باشد.

گاز بیش از حد می تواند نشانه ای از یک ناهنجاری در سیستم گوارش شما باشد. گاز اضافی اغلب علامت بیماریهای مزمن روده مانند دیورتیکولیت ، کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون است. رشد بیش از حد باکتری روده کوچک، افزایش یا تغییر باکتری در روده کوچک می تواند باعث گاز اضافی ، اسهال و کاهش وزن دام شود.

نفخ در گوسفندان چه مدت طول می کشد

نفخ در گوسفندان چه مدت طول می کشد

گوسفندان گیاه خوار هستند و عمدتا از مواد گیاهی استفاده می کنند. در طبیعت یا هنگام زندگی در مراتع ، گوسفندان قسمت زیادی از روز خود را به چریدن چمن و علف های هرز می گذرانند. گوسفندانی که در محفظه ای زندگی می کنند و علفی برای چرا ندارند، اغلب با علوفه یا علوفه تغذیه می شوند. سیلو شامل غذاهایی مانند یونجه تخمیر شده یا ذرت است.

با افزایش فشار تنفس تحت تأثیر قرار می گیرد که می تواند منجر به مرگ در اثر خفگی شود. گوسفندان می توانند به سرعت ی پس از شروع چرا از مزرعه از نفخ شکم تلف شوند. اما به طور معمول مرگ پس از 12 تا 48 ساعت چرا در مراتع به دلیل تولید نفخ شکم رخ می دهد. برای نفخ کف، مواد ضد کف کننده ای که کف را پخش می کنند باید توسط لوله معده تخلیه شوند.

در صورت وقوع نفخ شکم ، همه دام ها در آن مرتع باید بلافاصله تحت رژیم غذایی با فیبر بالا (یونجه یا کاه) قرار گیرند و هر دامی دارای علائم نفخ باشد که با یک ماده ضد کف کننده درمان می شود.

نفخ در گوسفندان باعث چه مشکلاتی میشود

نفخ در گوسفندان باعث چه مشکلاتی میشود

نفخ در گوسفند، همچنین به عنوان تمپان شکمبه یا به سادگی “نفخ” شناخته می شود، می تواند به چندین عارضه منجر شود:

ناراحتی تنفسی: نفخ می‌تواند به دیافراگم و ریه‌ها فشار وارد کند و منجر به مشکل در تنفس یا ناراحتی تنفسی در گوسفند مبتلا شود.

کاهش مصرف خوراک: گوسفندانی که دچار نفخ می شوند ممکن است به دلیل ناراحتی و فشار بر دستگاه گوارش، اشتهای خود را از دست بدهند یا در غذا خوردن دچار مشکل شوند. این می تواند منجر به کاهش مصرف خوراک و کاهش وزن بالقوه شود.

اختلال در عملکرد شکمبه: نفخ می تواند عملکرد طبیعی شکمبه را مختل کند و منجر به عدم تعادل تخمیر و اختلالات گوارشی شود. این می تواند بر جذب مواد مغذی و کارایی کلی گوارش در گوسفند تأثیر بگذارد.

ناراحتی شکمی: نفخ باعث اتساع شکمبه و شکم و در نتیجه ناراحتی، درد و بی قراری در گوسفند مبتلا می شود. این می تواند بر رفتار و رفاه آنها تأثیر بگذارد.

کاهش تولید شیر (در میش های شیرده): نفخ می تواند بر تولید شیر در میش های شیرده به دلیل کاهش مصرف خوراک و اختلالات گوارشی تأثیر بگذارد. این می تواند پیامدهای اقتصادی برای عملیات گوسفندان شیری داشته باشد.

خطر عفونت های ثانویه: موارد شدید نفخ می تواند منجر به عوارضی مانند اسیدوز شکمبه، شکمبه یا رشد بیش از حد باکتری شود و خطر عفونت های ثانویه و بیماری های سیستمیک را در گوسفند مبتلا افزایش دهد.

به طور کلی، نفخ در گوسفند می تواند عواقب سلامتی و رفاهی قابل توجهی داشته باشد، که نیاز به شناسایی و مداخله سریع برای کاهش علائم و جلوگیری از عوارض دارد. استراتژی های مدیریتی مانند رژیم غذایی مناسب، مدیریت چرا و نظارت بر کیفیت علوفه می تواند به کاهش خطر نفخ در گوسفند کمک کند. علاوه بر این، مشاوره با دامپزشک برای تشخیص و درمان موارد نفخ در گوسفند ضروری است.

راه های پیشگیری از نفخ شکم در گوسفندان کدامند

راه های پیشگیری نفخ در گوسفندان

اگر چه به گفته محققان روش های پیشگیری در این زمینه بسیار سخت است، اما می توان با کاهش زمان چریدن گوسفند و تشخیص مراتع مشکوک شبدر و یونجه تا حد زیادی از ایجاد نفخ در گوسفندان جلوگیری نمود .

عصاره زیره سیاه یکی از داروهای ضد نفخ است که سبب خارج شدن گازهای انباشته شده در شکمبه گوسفند می گردد . عصاره زیره سیاه فقط برای نفخ گازی مناسب است و برای نفخ کفی اصلا مناسب نیست که در این صورت برای نفخ کفی می توان از داروهای کفی یا سایر داروهایی که توسط دامپزشک تجویز می گردند، استفاده نمود .

علت نفخ در بره ها

نفخ بره یکی از متداول ترین و دلخراش ترین قاتلان بره های خانگی به خصوص سنین بالای 2 هفته است. نفخ شکم ناشی از رفتن شیر به داخل شیردان است. ممکن است شیر خیلی گرم باشد و شرایط را برای رشد باکتری های مضر ایجاد کند. اگر حیوانی با علائم اولیه نفخ شکم مشاهده کردید ، در صورت عدم وجود این مواد ، آنها را با روغن نفخ یا 100 میلی لیتر روغن نباتی آغشته کنید.

گله را از مرتع متخلف خارج کرده و حیواناتی که در پریشانی شدید قرار دارند برای از بین بردن فشار باید در قسمت بالایی دست چپ چاقو بزنند. علیرغم نفخ ، بره هایی که دچار بیماری آبکی دهان هستند برای جلوگیری از کم شدن آب بدن به درمان الکترولیت به خوراکی به میزان 50 میلی لیتر چهار بار در روز نیاز دارند. در مراحل اولیه ممکن است برای تقویت فعالیت روده و دفع مکونیوم از تنقیه آب صابون مانند مایع رقیق شونده یا ملین های دیگر استفاده شود.

نفخ کف دار در گوسفند

نفخ مایع کف آلود پس از جذب سریع پروتئین بالا بعد ازخوردن خوراک قابل هضم رخ می دهد که منجر به تشکیل مقادیر زیادی کف پایدار در شکمبه می شود. در بعضی موارد ، بلغم شکمبه بسیار چسبناک ممکن است جلوی کاردیا را بگیرد و به طور کامل از توانایی تولید مثل حیوان جلوگیری کند. یونجه معمولاً منبع متوسطی از پروتئین و انرژی گوسفندان و بره ها است. در حالی که یونجه های خوب چمن می توانند به اندازه یونجه حبوبات انرژی داشته باشند ، حبوبات 50 تا 75 درصد پروتئین بیشتر و سه برابر کلسیم دارند.

گوسفندان نمی دانند چه موقع باید خوردن را متوقف کنند. تجمع گاز یونجه باعث می شود معده آنها به معنای واقعی منفجر شود. تغذیه بیش از حد بزرگترین مسئله ای است که یک بره به جای شیر از آن تغذیه می کند. این امر به این دلیل است که شیر باید درشیردان گوسفند فرآوری شود و تغذیه بیش از حد با آن می تواند شیر را به شکمبه بریزد و در آنجا تخمیر می شود و گوسفند نفخ می گیرد.

عوامل ایجاد دهان کف در گوسفندان

گوسفندان مبتلا بسیار کسل کننده ، تمایلی به حرکت ندارند و مشکلات تنفسی با ترشحات کف دار دهان دارند. بیماری هایی که به ویژه در بره های فاقد ایمنی منفعل شایع هستند عبارتند از: شسته شدن E coli ، سپتی سمی ، بیماری ناف ، کوکسیدیا ، ذات الریه ، کزاز ، انتروتوکسمی ، زخم دهان و آرتروز. اگر دوز آلوده به اندازه کافی بزرگ باشد ، کوکسیدیوز در 21 روز می تواند باعث سندرم مرگ ناگهانی در گوسفندان میشود.

شبدر قرمز هنگام چرا در مراتع در فصل تولید مثل باعث ناباروری گوسفندان می شود. شبدر سفید هم پروتئین و هم انرژی بالایی دارد. بسیار قابل هضم است.

درمان نفخ در گوسفندان چگونه انجام میشود

درمان نفخ شکم در گوسفندان

تا آنجا که می توانید جوش شیرین حل کنید و در 10 میلی لیتر آب حل کنید و به صورت خوراکی تغذیه کنید.

آنتی بیوتیک تجویز کنید. از راه خوراکی 3 میلی لیتر پروکائین پنی سیلین بدهید.

با سوراخ کردن شیردان با سوزن تحت بی حسی موضعی ، شیردان را تخلیه نمود.

خرید گوسفند از مرکز دام قائم

گوسفند زنده قائم بزرگترین مرکز فروش دام زنده در کرج با قصاب شبانه روزی تمام نقاط با پلاک رسمی بهداشت. مرکز دام زنده قائم انجام کلیه امور قصابی در محل ودرب منازل شهروندان پایتخت تهران ارائه میکند که شامل قصاب گوسفند زنده در محل و قصاب گوساله زنده و قصابی بره و قصابی بز و قصابی مرغ و خروس.

این مرکز سفارش گوسفند زنده همراه با قصاب مجرب در محل شما را ارائه می کند .انجام امور قصابی درمحل از انواع دام و طیور انجام میشود دام قائم تهران تحویل در محل با قصاب و تحویل به مراکز خیریه داده میشود.

نفخ در گوسفندان به علت تراکم گازهای موجود در شکمبه گوسفند است که در بسیاری موارد به دلیل تغذیه دام ها از علوفه های تازه ای مانند شبدر و یونجه به وجود می آید .

نفخ کردن یک امر بسیار طبیعی است که در تمامی موجودات زنده اتفاق می افتد . یکی از مسائلی که دامداران باید به آن توجه نمایند، مسئله نفخ گوسفندان است . زیرا نفخ می تواند کشنده باشد و باعث وارد شدن خسارت به دامداران گردد

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
تماس شبانه روزی