بیماری اکتیما در گوسفندان و درمان آن

بیماری اکتیما چیست ؟

یکی دیگر از بیماری هایی که گوسفندان به آن مبتلا می شوند، بیماری اکتیما است که می تواند باعث بروز مشکلات تغذیه ای برای گوسفندان شود . اکتیما نوعی ویروس است که کاملا واگیردار می باشد . بیماری اکتیما یک بیماری ویروسی است که هنگامی که وارد بدن گوسفند زنده می شود، سبب می گردد که زخم های زیادی در ناحیه دهان و اطراف لب حیوان ایجاد شود .

از آن جایی که این بیماری بسیار واگیردار است، باعث می شود که در مدت زمان کوتاه ، کل گله درگیر شود . زخم های ایجاد شده در اثر این بیماری با سوزش و خارش همراه است و باعث می شود که گوسفند زنده به شدت اذیت شود . این بیماری بسیار خطرناک است و اگر در مراحل اولیه شناسایی گردد، ممکن است فقط وزن گوسفند کاهش پیدا کند اما با وخیم شدن شرایط می تواند سبب مرگ گوسفند شود .

تشخیص درست بیماری اکتیما

یکی از بدی های این بیماری این است که بسیار شبیه به بیماری های دیگر مانند بیماری زبان آبی است . اما تفاوت هایی بین این دو بیماری وجود دارد که شامل موارد زیر است :

  • در بیماری اکتیما تنها ناحیه دهان درگیر می شود اما در بیماری زبان آبی تمامی سر و صورت گوسفند متورم می شود .
  • در بیماری اکتیما زخم در ناحیه دهان ایجاد می گردد اما در تب برفکی پستان ها و بیضه ها درگیر می شوند .
  • بیماری اکتیما در گوسفندان 4 – 2 ساله اتفاق می افتد، اما بیماری طاعون در سنین کمتر و با میزان زخم بیش تر اتفاق می افتد .

درمان بیماری اکتیما در گوسفندان

قبل از هر گونه اقدامی بهتر است که گوسفند بیمار را از گله جدا نمایید و نسبت به واکسینه نمودن دام ها اقدام کنید . استفاده از پماد و اسپری آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت های ثانویه نیز توصیه می شود .