بیماری های گوساله ها

کلمه گوساله از دو بخش گو به معنای گاو و ساله به معنای یک ساله تشکیل شده است ، پس گاوهایی که سنشان کمتراز یکسال است را ، گوساله می نامند. بیماری های متفاوتی گوساله ها را تهدید می کند.

در زیر به برخی از بیماری هایی که گوساله ها به آن مبتلا می شوند ، اشاره شده است :
1. بیماری هایی که زمینه ارثی و ژنتیکی دارند.
• در این بیماری در گوساله ها ، تعداد انگشتان کمتر یا بیشتراز تعداد نرمال در مشاهده می شود. این بیماری ، به دلیل عوامل ژنتیکی و به وسیله ژن معیوب ، به گوساله ها انتقال میابد . گوساله ها در این وضعیت با مشکلاتی در راه رفتن مواجه می شوند و مجبور هستند به طور آهسته گام بردارند . در اکثر موارد گوساله های بیمار، به دلیل ناتوانی در خوردن غذا در همان ابتدا تلف می شوند.
• البته سموم ، داروها ( داروهای ضد انگل ) و مواد غذایی مضر مانند گون ، نیز می توانند به صورت نقص هایی در گوساله بروز کنند . همچنین برخی از کمبودها در زنجیره غذایی حیوان نیز می تواند باعث تهدید سلامتی حیوان باشد .
2. بیماری های مرتبط با دستگاه گوارش گوساله ها !
• عدم کار درست مری در برخی از گوساله ها مشاهده می شود و دلیلش می تواند ، مناسب نبودن دمای شیری که گوساله تغذیه می کند باشد ، برای رفع این مشکل می توان به گوساله ها به مدت چند روز او- آر- اس داد.
• اسهال در گوساله ها می تواند دلایل متفاوتی از قبیل استرس ، ارثی بودن ، عفونت ، مسمومیت با انواع خوراکی ها و داروها و …داشته باشد . برای درمان آن می بایست کمبود مایعات در حیوان جبران شود و باید طبق دستور دامپزشک ، داروی مناسب را به صورت خوراکی و یا تزریقی به حیوان داد و اگر اسهال حیوان دلیل باکتریایی و یا ویروسی داشته باشد با حذف شیر برای یک روز ، می توان حیوان را از خطر دور کرد.
3. بیماری هایی که روی دستگاه تنفسی گوساله ها ، تاثیرات منفی بر جای می گذارند.
• بیماری های تنفسی ، معمولا در سن حدود 2 تا 5 ماهگی و در فصل زمستان برای گوساله ها رخ می دهد و دلایل آن را می توان علاوه برعوامل محیطی ، برخی از علائم در بدو تولد گوساله ها دانست .
برای رفع این مشکلات ، می بایست حیوان بیمار را از دیگر گوساله ها جدا کرد و آنتی بیوتیک های لازم را برای گوساله بیمار استفاده کرد.
4. بیماری هایی که پوست حیوان را دچار آسیب می کند .
• پوست حیوانات دریچه ای به درون آنهاست و می توان با مشاهده دقیق آن به برخی از مشکلات حیوان ، پی برد.
• عامل های مختلفی در گوساله ها سبب ریزش مو در آنها خواهد شد از جمله می تواند ارثی ، عدم تغذیه مناسب یا مواجه شدن باعوامل بیماری زا باشد. برای بهبود این ریزش ها باید ابتدا دلایل آن مشخص و سپس برای درمان اقدام شود. درمان هایی که برای این بیماری در نظر گرفته شده است شامل : سالم سازی و ضدعفونی کردن محیط زندگی حیوان و جدا کردن دام های بیمار از دیگر دام ها است .
شرکت پخش دام قائم فعالیت خود را از سال 1385 آغاز کرد و طول این سال ها توانسته دام هایی سالم و بهداشتی را به مشتریان خود عرضه کند . شما همشهریان عزیز در هر کجای از تهران که هستید می توانید جهت تهیه گوسفند و گوساله سالم و بهداشتی با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.
شماره های تماس
۲۲۳۰۲۰۳۰ ، ۲۲۳۲۲۱۰۰
۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵ ، ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹