قربانی کردن گوسفند برای تولد نوزاد(عقیقه)

گوسفند را می توان از محدود دام هایی نام برد که در شرایط متفاوت از نظر آب و هوا دوام می آورد و با کمک ضعیفترین علف و غذا ها می تواند به زندگی خود ادامه دهد.

دو چیز اساسی در پرورش گوسفندان،میزان تولید مثل و همچنین مقدار گوشت دهی آنان است که کار پرورش آن را با سود دهی اقتصادی همراه می کند و اگر میش ها بتوانند دو یا چند قلو به دنیا بیاورند هزینه و مخارج های تولید ، پایین می آید.به طور میانگین حدود 80 در صد از اهمیت گوسفند ،گوشت و فقط حدود 20 درصد پشم گوسفند دارای اهمیت است.
شیر گوسفند نیز از نظر مقدار پروتئین و چربی آن بسیار غنی تر از شیر گاو است و چون گوسفندان فقط می توانند حجم بسیار کمی شیر تولید کنند، این عامل باعث بالا رفتن قیمت آن شده است.
امروزه به دلیل توسعه و ارتقاء زندگی انسان ها در همه حوزه های زندگی و صنعتی شدن و ترقی در حوزه های کشاورزی،دامپروری و… می توان تاثیرش را در تغذیه گوسفندان ازسنتی (علفزار و چراگاه ) به صنعتی (علوفه هیدروپونیک) مشاهده کرد.
• علوفه هیدروپونیک:
به بیان ساده،رشد و بزرگ شدن دانه های غلات همراه با رطوبت ماده غذایی که این رشد ،بیرون از خاک انجام می شود.
روش بالا باعث کم شدن هزینه ها و پایین آمدن طول مدت زمان تولید و افزایش کیفیت وحجم محصول تولید شده می شود و از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر از روش قدیمی است.
یکی از دستور های مستحب دین اسلام در زمان تولد نوزاد ،عقیقه کردن است:
عقیقه کردن را در واقع قربانی کردن گوسفند،شتر یا بز با آداب و رسوم و شرایط خاصی در روز هفتم تولد نوزاد را گویند. در واقع عقیقه را نوعی شکرگذاری و دفع بلا از فرزند تازه متولد شده می دانند.در عقیقه گوسفند باید حداقل6 ماه سن داشته باشد.
رسم و سنت معتقد است که گوشت مربوط به عقیقه را فرزند و پدر و مادر او مصرف نکنند و به فقرا(محل نگهداری کودکان بی سرپرست،سالمندان و…) دهند.
در هنگام قربانی کردن گوسفند می توان ذکر زیر را زمزمه کرد:
بسم‌الله و بالله، اللهم عقیقة عن فلان(به جای فلان اسم نوزاد گفته می شود) لحمها بلحمه و دمها بدمه و عظمها بعظمه. اللهم اجعلها و قاء لآل محمد علیه و آله السلام.
نکته مهمی که ذکر شده این است که صدقه دادن را نمی توان جایگزین عقیقه کرد.که این کار بر عهده پدر ،مادر اوست و اگر آنها بنا به دلایلی توانایی(مالی و…) انجام این کار را نداشتند ،انجام این عمل به دوران بزرگسالی خود فرزند واگذار می شود.