دستگاه های سمپاشی مورد استفاده در دامداری ها

فهرست مطالب

دستگاه های سمپاشی

 

گوسفند زنده | دام زنده | دام زنده قائم : ضدعفونی نمودن و سمپاشی کردن جایگاهی که دام در آن جا نگه داری می شود، یکی از اصول بهداشتی دام به حساب می آید که باعث از بین رفتن انگل ها، میکروب ها و ویروس ها می شود . عوامل بیماری زای موجود در محیط دامداری ها به علت مناسب بودن شرایط به سرعت رشد نموده و گسترش می یابند . بیماری های دامی در میان دام ها افزایش پیدا نموده است، بنابراین بهتر است که برای ضد عفونی کردن جایگاه دام از دستگاه های سمپاشی استفاده نمود .

دستگاه های سمپاشی مورد استفاده در دامداری ها


دامداری و بهداشت دام ها مستقیما با سلامت انسان در ارتباط است از آنجا که بسیاری از بیماری های دامی قابل انتقال به انسان هستند پس مسئله بهداشت اهمیت دو چندانی پیدا می کند. راهکارهایی که هر سال پیش روی دامداران قرار می گیرید برای کاهش بیماری های دامی است. از آنجا که دامپروری یکی از اقلام برای تجارت خارجی می باشد پس ایجاد محیطی سالم برای آن ها در واقع کمک شایانی به تجارتی سالم و در نتیجه زندگی سالم خواهد کرد.

همانطور که می دانیم در سراسر جهان از گوشت و پوست و شیر دام ها استفاده می شود پس بهداشت این دام ها در گرو ضد عفونی مرتب و گندزدایی محیط زندگی دام هاست. مبارزه با عوامل بیماری زای دامی و عوامل به وجود آورنده ی آن ها وظیفه ی هر دامپروری است. در واقع ضدعفونی به معنی مبارزه با عواملی که ناقل باکتری ها، ویروس ها و انگل های تک یاخته ای هستند.

به طور کلی سلامت دام و انسان در گرو انجام سم پاشی های مداوم دامپروری ها است. دستگاه های سمپاشی که بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرند نقش مهمی در کنترل و نابودی باکتری ها، میکروب ها و انگل دارند.

انجام خدمات سمپاشی دام ها

انجام سمپاشی نیازمند داشتن اطلاعات در خصوص سهم ها و دستگاه های انجام این کار است. به طور کلی دسته بندی این دستگاه ها بر اساس نوع سهم می باشد. دستگاه ها در سه نوع تقسیم بندی می شوند که دو مدل آن ها محلول پاش و یک مدل گرد پاش هستند.

این تقسیم بندی بر اساس نوع سم بود. اما از لحاظ ظاهری و نحوه حمل و استفاده انواع مختلفی دارند. پس لازم است قبل از اینکه بخواهید یک دستگاه مناسب را تهیه نمایید ابتدا باید مساحت دامپروری و حجم مورد نیاز سم را تعیین کرده باشید و بر اساس این پارامترها دستگاه مناسب را انتخاب کنید.

انواع دستگاه سمپاشی

در دامداری های پیشرفته سالانه چندین بار با استفاده از دستگاه سم پاشی محل نگهداری دام و طیور را ضدعفونی می کنند. معمولا دستگاه ها در انواع دستی، پشتی، چرخدار موتوری و تراکتور سوار و تریلری وجود دارد. انتخاب هر کدام از دستگاه بسته به حجم دامداری شما متفاوت است و اینکه چقدر در این خصوص هزینه می کنید و از چه سمی استفاده می کنید.

دستگاه سمپاش دستی

این دستگاه در دامداری های کوچک، حیاط خانه و گلخانه های کوچک، دامداری های معمولی با دام کم و … کاربرد دارد. این دستگاه همانند یک تلمبه عمل می کند و با استفاده از فشار دست محتویات را به خارج می ریزد. کاربرد این دستگاه در از بین بردن حشرات کوچک محیط های کوچک مناسب است.

دستگاه سمپاش پشتی

این سمپاش ها همانطور که از اسمشان پیداست به صورت کوله ای هستند و با داشتن دو بند مانند کوله حمل می شوند. این مدل از دستگاه در دو نوع موتوردار و بدون موتور عرضه می شود. در مدل هایی که بدون موتور هستند به صورت فشار دائم و متناوب هستند. اما مدل های موتور دار یا اتومایزر مخزنی به ظرفی ۲۰ تا ۲۳ لیتر دارند و به نحوی طراحی شده اند که سم مایع پس از برخورد با جریان هوا به ذرات ریز تبدیل می شود و از دهانه خارج می گردد.

سمپاش چرخدار موتوری

عملکرد این دستگاه با استفاده از موتور بنزینی است. ظرفیت بالای این مخزن بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتر می باشد. سرعت عمل بالای این دستگاه قادر است در هر دقیقه ۱۵ تا ۲۰ لیتر سم را پخش کند.

سمپاش تراکتور سوار

این دستگاه بر روی شاسی تراکتور به محل مورد نظر حمل می شود و مخزن آن که از جنس پلاستیک می باشد ۱۵۰ تا ۵۰۰ لیتر سم مایع را در خود جای می دهد.

سمپاش تیلری

از نام این نوع سمپاش پیداست که به صورت تریلر بوده و باید با استفاده از یک تراکتور به دامداری مورد نظر حمل شود. ظرفیت سمپاش تریلری بین 189 تا 3785 لیتر می باشد.

دلیل استفاده از دستگاه سمپاشی

برای کار دامداری استفاده از دستگاه سمپاشی در رعایت اصول بهداشتی تاثیر زیادی دارد. رعایت بهداشت با ضد عفونی کردن محیط نگهداری دام زنده و سم پاشی بخش های مختلف امکان پذیر است. اما مهمترین راهی که می توان از دست باکتری، میکروب ها و انگل ها نجات پیدا کرد سمپاشی اصولی می باشد.

در گذشته که عمل ضدعفونی و سمپاشی دامداری ها انجام نمی شد بیماری های دامی روز به روز در حال افزایش بود. یکی از شایع ترین بیماری هایی که از دام به انسان منتقل می شود بیماری های پوستی شامل لمپی اسکین و کچلی گاوی می باشد. که کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها تنها از طریق رعایت بهداشت محیط است.

قیمت انواع دستگاه سمپاشی

دستگاه سمپاشی با توجه به ظرفیت و نوع دستگاه قیمت گذاری می شود. معمولا دستگاه هایی که از موتورهای پر قدرت در آن ها استفاده شده و مخزن آن ها ظرفیت بالایی دارد قیمت بالاتری هم دارند. دستگاه ها در برندهای مختلفی طراحی و تولید می شوند و قطعات مورد استفاده در این دستگاه ها بر روی قیمت تاثیر گذار است.

معمولا تمام دستگاه ها باید استانداردهای خاصی را رعایت کنند تا در عملکرد دچار مشکل و خرابی نشوند. بهتر است با توجه به ظرفیت دامداری برای خرید دستگاه هزینه کنید. در دامداری های بزرگ و صنعتی سمپاش های دستی و پشتی جوابگو نیستند و حتما باید از مدل تریلری یا تراکتور سوار استفاده شود که قیمت بالاتری نسبت به مدل های ساده دارند اما عملکرد آنها سریعتر و بهتر از ساید سمپاش ها می باشد.

مزیت استفاده از دستگاه سمپاشی

استفاده از دستگاه سمپاشی مزایا و معایبی زیادی را در دامداری ها به دنبال دارد. مهمترین مزایای این دستگاه ها سرعت عمل، مدیریت مصرف سموم، مدیریت مصرف آب، عملکرد بالا در شرایط مختلف، دقت و یکنواختی در سم پاشی، کاهش نیروی انسانی و … هستند.

معایب این دستگاه ها نیاز به شارژ مجدد و هزینه بالای خرید دستگاه می باشد که در مقابل محاسن آن به چشم نمی آید. البته برای کاهش هزینه های شرکت هایی هستند که عمل سم پاشی را با امکانات خودشان انجام می دهند. حتی دستگاه ها را به صورت اجاره با هزینه بسیار پایین تر در اختیار دامداری ها قرار می دهند.

انواع دستگاه های سمپاشی مورد استفاده در دامداری ها

به طورکلی باید گفت که دستگاه های سمپاشی براساس نوع سم مورد استفاده به دو نوع محلول پاش و گرد پاش تقسیم می گردند .

دستگاه سمپاش دستی

 این دستگاه شبیه به تلمبه است که دارای مخزن و پیستون پمپ می باشد که به وسیله دست، محلول داخل مخزن به حرکت در می آید . از این نوع دستگاه ها برای حشرات مناطق کوچک تر مانند خانه، گلخانه، باغچه و یا دامداری های معمولی استفاده می گردد .

دستگاه سمپاشی پشتی

 این گونه دستگاه ها با دو عدد بند مانند کوله پشتی بر روی دوش شخص قرار می گیرند و در دو نوع با فشار متناوب و فشار دائم در بازار وجود دارند .

سمپاش های پشتی موتوری

سمپاش های پشتی موتور دار با نام اتومایزر نیز شناخته می شوند و ظرفیتی در حدود 20 تا 23 لیتر دارند . ساختار این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده است که مایع پس از برخورد با جریان هوا به ذرات زیر تبدیل شده و از دهانه خارج می گردد .

سمپاش های تراکتوری

 در این گونه سمپاش ها، دستگاه بر روی شاسی سوار شده است و ظرفیت مخزن سمپاش بین 150 تا 500 لیتر می باشد . جنس مخزن سمپاش از نوع پلاستیک است .

سمپاش های تریلی

 این سمپاش ها به صورت تریلر می باشند و با استفاده از یک تراکتور به محل مورد نظر حمل می شوند . ظرفیت مخزن سمپاش بین 189 تا 3785 لیتر متغیر است .

درباره‌ی admin

حتما ببینید

خواص بی نظیر سیرابی

فهرست مطالب خواص بی نظیر سیرابی   گوسفند زنده | دام زنده | دام قائم …

خطای پایگاه‌دادهٔ وردپرس : [Table 'goosfandz4_fa.wp_comments' doesn't exist]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_comments.comment_ID FROM wp_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 605 AND comment_parent = 0 ORDER BY wp_comments.comment_date_gmt ASC, wp_comments.comment_ID ASC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس شبانه روزی