دستگاه های سمپاشی مورد استفاده در دامداری ها

ضدعفونی نمودن و سمپاشی کردن جایگاهی که دام در آن جا نگه داری می شود، یکی از اصول بهداشتی دام به حساب می آید که باعث از بین رفتن انگل ها، میکروب ها و ویروس ها می شود . عوامل بیماری زای موجود در محیط دامداری ها به علت مناسب بودن شرایط به سرعت رشد نموده و گسترش می یابند . بیماری های دامی در میان دام ها افزایش پیدا نموده است، بنابراین بهتر است که برای ضد عفونی کردن جایگاه دام از دستگاه های سمپاشی استفاده نمود .

انواع دستگاه های سمپاشی مورد استفاده در دامداری ها

به طورکلی باید گفت که دستگاه های سمپاشی براساس نوع سم مورد استفاده به دو نوع محلول پاش و گرد پاش تقسیم می گردند .

دستگاه سمپاش دستی : این دستگاه شبیه به تلمبه است که دارای مخزن و پیستون پمپ می باشد که به وسیله دست، محلول داخل مخزن به حرکت در می آید . از این نوع دستگاه ها برای حشرات مناطق کوچک تر مانند خانه، گلخانه، باغچه و یا دامداری های معمولی استفاده می گردد .

دستگاه سمپاشی پشتی : این گونه دستگاه ها با دو عدد بند مانند کوله پشتی بر روی دوش شخص قرار می گیرند و در دو نوع با فشار متناوب و فشار دائم در بازار وجود دارند .

سمپاش های پشتی موتوری : سمپاش های پشتی موتور دار با نام اتومایزر نیز شناخته می شوند و ظرفیتی در حدود 20 تا 23 لیتر دارند . ساختار این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده است که مایع پس از برخورد با جریان هوا به ذرات زیر تبدیل شده و از دهانه خارج می گردد .

سمپاش های تراکتوری : در این گونه سمپاش ها، دستگاه بر روی شاسی سوار شده است و ظرفیت مخزن سمپاش بین 150 تا 500 لیتر می باشد . جنس مخزن سمپاش از نوع پلاستیک است .

سمپاش های تریلی : این سمپاش ها به صورت تریلر می باشند و با استفاده از یک تراکتور به محل مورد نظر حمل می شوند . ظرفیت مخزن سمپاش بین 189 تا 3785 لیتر متغیر است .