گوسفند نژاد ماکویی

گوسفند یکی از حیوانات اهلی است که در دسته سم داران و گیاهخواران می باشد . انسان ها به منظور استفاده از پشم ، گوشت و شیر گوسفندان آن ها را پرورش می دهند .

گوسفندان بسیار زیادی با خصوصیات مختلف در جهان وجود دارند که همین موضوع باعث تفاوت نژاد آن ها می شود .

گوسفندان زنده را در دسته های مختلفی دسته بندی نموده اند و بنا بر نشانه هایی هم چون زیست بوم اصلی و یا منشا اصلی حیاط گوسفندان ، به روی آن ها نام هایی نهاده اند تا از سایر دسته ها قابل تشخیص باشند .

گوسفندانی که در یک دسته قرار می گیرند دارای خصوصیات فیزیولوژی و تولیدی مشابه هستند .

یکی از این دسته ها ، گوسفندان نژاد ماکویی هستند . گوسفندان این نژاد اغلب به رنگ سفید دیده می شوند و در قسمت پوزه گوسفند ، قسمت انتهایی دست و پا و همین طور اطراف چشم ها کله هایی به رنگ مشکی به چشم می خورد . پشم این گونه از گوسفندان بسیار سفید است و مرغوبیت الیاف بالایی دارد و همچنین تارهای بلندی دارند . به همین دلیل طرفداران زیادی در صنعت ریسندگی ، فرش بافی و همین طور تولید البسه دارند .

پشم این نژاد از گوسفندان قدرت رنگ پذیری بسیار بالایی دارد . میزان تولید پشم نژاد ماکویی برای قوچ بالغ در حدود 3 الی 5.2 کیلوگرم است و برای بره های نژاد ماکویی در حدود 850 الی 1100 گرم تخمین زده شده است . همین طور این نژاد در زمینه تولید گوشت نیز راندمان بسیار بالایی دارند و به همین منظور گوسفندان ماکویی را جزء نژادهای پشمی و گوشتی قرار می دهند.

پرورش چنین گوسفندانی در شهرستان مرند بسیار زیاد است . این شهرستان دارای موقعیت کوهستانی است و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است ، به همین خاطر این نژاد از گوسفندان در این منطقه به خوبی رشد می کنند .

چون این گونه از گوسفندان گوشت بسیار زیادی تولید می نمایند ، دارای وزن بیش تری نسبت به سایر گوسفندان نسل های دیگر هستند .

به گونه ای که وزن قوچ های نژاد ماکویی که دارای سن چهار الی پنج سال هستند، به 140 کیلوگرم می رسد و وزن لاشه این گونه از گوسفندان به 75 کیلوگرم هم می رسد .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند اعلام نموده است که پرورش این نژاد از گوسفندان در روستای امیر آباد و یکان سعدی انجام می شود . آمار گوسفندان نژاد ماکویی نسبت به سال های قبل در روستای امیر آباد افزایش یافته است . در صورت عدم خشکسالی و اجرای طرح های اصلاح نژادی می توان انتظار داشت که به آمار موجود تعداد قابل توجهی افزوده شود .

مرکز فروش گوسفند زنده یکی از مراکز معتبر عرضه دام زنده است که به پرورش اکثر نژادهای گوسفندان می پردازد تا بتواند نیاز مشتریان خود را رفع نماید .

در این مرکز نژاد ماکویی نیز پرورش داده می شود و مشتریان عزیز می توانند در صورت نیاز خرید خود را از این مرکز انجام دهند .

در صورت سفارش ، دام زنده در کمترین زمان ممکن به محل مورد نظر مشتری ارسال می گردد و تعیین وزن در جلوی چشم مشتری صورت می گیرد تا شبهه ای در این زمینه به وجود نیاید . قیمت دام ها در این مرکز به قیمت روز بازار ارائه می گردد .