قطع دنبه در بره ها و نکاتی در رابطه با آن

بسیاری از دامداران برای رشد بهتر بره ها اقدام به قطع دنبه در بره ها می نمایند، اما برای انجام این کار باید نکاتی را در نظر گرفت . با ما در این مقاله همراه باشید تا با فواید قطع دنبه در بره ها آشنا شوید .

گوسفندان نژاد ایرانی مانند کردی، سنگسری، لری، بلوچی و … دارای دنبه هستند . این گوسفندان مقدار قابل توجهی چربی را در خود ذخیره می نمایند که این مورد در رابطه با گوسفندان پرواری بیش تر صدق می کند . گاهی اوقات وزن دنبه به حدی می رسد که حدود 25 درصد وزن کلی دام را تشکیل می دهد .

قطع دنبه در بره ها

قطع دنبه در بره ها اگر به طور صحیح و بهداشتی انجام شود، فواید زیادی به دنبال خواهد داشت . با قطع دنبه احتمال جفتگیری قوچ های بدون دنبه بیش تر می گردد و تاثیرات بسیار خوبی بر دو قلوزایی، افزایش وزن و شیر میش می گذارد . البته قطع دنبه می تواند آلودگی های دامی را کاهش دهد . دنبه دام اگر به فضولات آلوده باشد می تواند به محلی برای هجوم و تخم ریزی مگس ها تبدیل شود که در آخر منجر به بروز انگل در دام ها می شود . پس می توان نتیجه گرفت که قطع دنبه در بره ها به حفظ سلامتی آن ها کمک می نماید .

نکاتی در رابطه با قطع دنبه در بره ها

قطع دنبه با روش حلقه لاستیکی برای دام های زیر 7 روز مناسب است . بهترین زمان برای انجام این کار 24 ساعت پس از تولد است که بره آغوز کافی را دریافت نموده است . قطع دنبه با هر روشی که انجام می شود باید به گونه ای باشد که چین های دمی بره باقی بماند . زمانی که دنبه قطع می گردد ممکن است که بره درد زیادی داشته باشد اما با گذشت زمان این درد کاهش می یابد . برای کاهش درد در بره ها می توان از داروهای ضد درد مانند فلونیکسین مگلوماین به صورت عضلانی و یا از داروهای بی حسی مانند لیدوکائین استفاده نمود که باید قبل از شروع کار به محل مورد نظر مالیده شود .